Miresevini Vizitor. Ju lutemi Identifikohuni ose Regjistrohuni
Portali i Qytetit Te kucoves title=
 
  Fillimi Bashkia NdihmeKerkoIdentifikohuRegjistrohu  
 
 
Faqet: 1 ... 12 13 14 15 16 
Lajme te pergjithshme (Lexuar 61463 here)
Pergjigju #195 - 29.10.2012 ne 11:03:58

Erjoni  
Moderator
Kucovar 18 karatesh :)

Postime: 442
*****
 
Shqipėri-Britani, “luftė” nė Sazan e Karaburun

Shekulli

Forca e Armatosura tė Shqipėrisė dhe Britanisė sė Madhe do tė zhvillojnė nga data 3-18 nėntor njė stėrvitje ushtarake nė territorin dhe bazat ushtarake tė vendit tonė. Qėllimi i kėsaj stėrvitjeje ėshtė realizimi i operacioneve jo luftarake tė evakuuimit nėpėrmjet detit dhe ajrit, duke pėrfshirė anije luftarake zbarkuese, helikopterė dhe forca speciale pėr veprimtaritė nė tokė.

Stėrvitja do tė zhvillohet nga datat 3-18 nėntor 2012, nė rajonin e gjirit tė Vlorės, nė gadishullin e Karaburunit, ishullin e Sazanit, bazėn e Porto-Palermos dhe nė bazėn ajrore tė Kuēovės. Nė stėrvitje do tė angazhohen: 950 trupa, 4 anije luftarake, 1 helikoptermbajtėse, 1 fregatė, 2 anije zbarkuese dhe 11 helikopterė. Ata do tė kryejnė lėvizje gjatė 24 orėve nė rajonin e pėrcaktuar tė stėrvitjes. Nė Karaburun do tė kryejnė stėrvitje 400 marinsa tė Forcave Mbretėrore Britanike, tė cilėt do tė simulojnė mbėshtetjen e operacionit nga toka.

 
IP Logged
 
Pergjigju #196 - 10.11.2012 ne 08:32:19

Kucovari  
Full Member
I love Kuēova!

Gjinia: male
Postime: 119
***
 
Sherr me thika mes bashkėfshatarėve, plagoset 37-vjeēari
Gazeta Sot

Njė zėnkė mes dy bashkėfshatarėve ka mjaftuar qė situata tė acarohet dhe tė marrė flakė, duke sjellė plagosjen e njėrit prej tyre nė Kuēovė. Ngjarja ėshtė pėrcjellė me irritim mes palėve, aq sa gjakrat janė ndezur mė tej duke futur nė “valle” dhe djalin e njėrit prej tyre. Ky akt i rėndė ka ndodhur nė fshatin Perondi nė rrethin e Kuēovės, teksa Bashkim Gėrxhi, 37 vjeē ėshtė qėlluar me thikė nga dy bashkėfshatarėt e tij, tė cilėt janė shpallur nė kėrkim. Burime nga Reparti i Kirurgjisė nė spitalin e qytetit tė Beratit, bėjnė me dije se mesditėn e djeshme mbėrriti i plagosur me disa plagė nė trup, 37- vjeēari Gėrxhi. Sipas bluzave tė bardha, plagėt janė shkaktuar nga mjete tė mprehta, ndėrsa 37- vjeēari i ėshtė nėnshtruar ndėrhyrjes kirurgjikale dhe ndodhet nėn terapi intensive. Nga hetimet paraprake mėsohet se 37-vjeēari, fermer i njohur nė zonė, ėshtė grindur me dy bashkėfshatarė tė tij, babė e bir, tė cilėt e kanė qėlluar me thika e mė pas janė larguar nga vendi i ngjarjes.


 
IP Logged
 
Pergjigju #197 - 30.11.2012 ne 15:49:48

Tau  
Full Member
Anetar i ri

Postime: 103
***
 
Tentuan tė fusnin hashash nė qeli, tri femra nė pranga

Balkanweb

ELBASAN – Mbrėmjen e sė enjtes, policia e Elbasanit arrestoi tri femra, pasi tentuan tė futin hashash nė ambientet e Burgut tė Kosovės, qė ndodhet nė kufi me qytetin e Lushnjės.
Bėhet fjalė pėr 45-vjeēaren Diana Ēobo, 48-vjeēaren Besiko Ēobo, banuese nė qytetin e Urės Vajgurore dhe 17-vjeēaren me inicialet E.Z., banuese nė lagjen “11 Janari” nė Kuēovė, tė cilat u kapėn gjatė operacionit tė koduar “Udhėtimi”. Mėsohet se paraditen e djeshme 17-vjeēarja e shoqėruar edhe nga dy mikeshat e saj kanė shkuar pėr tė vizituar tė afėrmin e tyre Klodian Xhemalaj, i dėnuar pėr veprėn penale “Vrasje e mbetur nė tentativė” dhe “Grabitje me armė me dhunė, mbetur nė tentativė”.

Ky i fundit ka dy vjet qė kryen dėnimin nė kėtė institucion. Gjatė kontrollit tė ushtruar nga punonjėsit e Burgut tė Kosovės brenda rrobave qė ndodheshin nė ēantėn e adoleshentes (do ia ēonte kushėririt tė saj) iu gjetėn 150 doza hashash. Menjėherė policia arrestoi 17-vjeēaren si edhe dy shoqėrueset e saj. Sipas bluve, Diana e Besiko Ēobo u prangosėn, pasi ishin nė dijeni tė lėndės narkotike dhe se herė tė tjera ato kishin arritur qė tė fusnin drogė nė Institutin e Ekzekutimit tė Dėnimeve Penale. Mė pas, policia ka ushtruar kontroll nė dhomėn e tė dėnuarit Klodian Xhemalaj, tė cilit iu gjet poshtė dyshekut ku edhe flinte njė aparat celular si edhe njė kartė Vodafone, tė cilėn i dėnuari e mbante pėr tė komunikuar me tri tė arrestuarat.

Policia e Lushnjės nė bashkėpunim me atė tė Elbasanit vazhdon hetimet pėr tė zbardhur tė plotė ngjarjen. Gjithashtu, pohohet se njėra nga dy gratė e arrestuara gjatė kėtij operacioni kishte tė dėnuar djalin, i cili kėrkonte nė qeli prej tė ėmės lėndė narkotike.
 
IP Logged
 
Pergjigju #198 - 10.01.2013 ne 13:06:59

Ermali  
Moderator
Tirane

Gjinia: male
Postime: 1544
*****
 

Uzina Mekanike e Naftės nė Kuēovė, prej 12 ditėsh pa energji elektrike
Panorama

KUĒOVE – Uzina Mekanike e Naftės ėshtė drejt mbylljes, pas mungesės sė energjisė elektrikė qė prej 12 ditėsh. Kjo gjendje e krijuar nė prag tė mbylljes sė vitit ka krijuar anomali nė uzinė, pasi shumė punime kanė mbetur pa pėrfunduar. Mjaft kontrata tė lidhura me industrinė e naftės dhe ato tė minierave, si dhe me firmat e huaja, kanė mbetur pa realizuar. 250 punėtorė kanė mbetur gjithashtu pa punė dhe, pėr pasojė, ata nuk do tė marrin as rrogat e muajit dhjetor. Drejtuesit e kėsaj ndėrmarrjeje japin alarmin dhe kėrkojnė ndihmė nga Ministria pėrkatėse pėr tė ndėrhyrė te CEZ pėr lidhjen e energjisė. Drejtori i uzinės, Riku Kallajxhiu, u shpreh se po pėrballen me njė situatė tejet tė rėnduar. “Kemi lidhur kontrata tė ndryshme, por nuk po i realizojmė dot nga mungesa e energjisė. Firmat e huaja dhe ato vendėse rrezikojnė tė na largohen, edhe pse deri mė sot kanė qenė tė kėnaqura me punėn tonė. Punėtorėt kėrkojnė tė punojnė pasi me kėtė ushqejnė familjet”, u shpreh Kallajxhiu. Sipas tij, ndėrmarrja nuk ka detyrime ndaj CEZ, por kompania ndaj sė cilės ėshtė nė varėsi ėshtė debitore. Pėr kėtė shkak, Kallajxhiu theksoi  se kompania CEZ ka penalizuar tė gjitha ndėrmarrjet radhė, tė cilat janė nė varėsi tė Albpetrol.Burimi: http://www.panorama.com.al/2012/12/12/uzina-mekanike-e-naftes-ne-kucove-prej-12-...
 
IP Logged
 
Pergjigju #199 - 10.01.2013 ne 13:07:48

Ermali  
Moderator
Tirane

Gjinia: male
Postime: 1544
*****
 

Ēahet kolektori, tri lagje tė Beratit pa ujė nė prag feste

Nė prag tė Vitit tė Ri, tri lagje tė Beratit kanė mbetur pa ujė tė pijshėm, pėr shkak tė ēarjes sė kolektorit kryesor.  Mbrėmjen e sė enjtes, nė qendėr tė qytetit, pranė shtratit tė lumit Osum, ėshtė ēarė tubacioni qė furnizon me ujė tė pijshėm lagjet mė tė mėdha tė qytetit, “28 Nėntori”, “30-vjetori” dhe “Mangalem”. Burime nga Ndėrmarrja e Ujėsjellėsit bėjė tė ditur se kjo gjendje ėshtė krijuar si pasojė e amortizimit tė tubacioneve tė rrjetit. Mėsohet se tubacionet qė furnizojnė qytetin me ujė kanė rreth 50 vjet qė nuk janė zėvendėsuar. Ndonėse ato janė amortizuar dhe ka mjaft rrjedhje rrugės, vendorėt pohojnė se nuk kanė fonde pėr ndėrhyrje. “I gjithė rrjeti i ujėsjellėsit ėshtė i amortizuar, si nė qytetin e Beratit, ashtu edhe nė Kuēovė, Urė – Vajgurore, por edhe Otllak, si dhe disa komuna tė tjera”, u shprehėn burime nga Ujėsjellėsi. Tė njėjtat burime thanė se po merren tė gjitha masat pėr eliminimin e defektit, pėr tė ndaluar derdhjen e ujit tė pijshėm nė shtratin e lumit Osum. Ēarja e tubacioneve bėhet shkak edhe pėr pėrzierjen e ujit tė pijshėm me ato tė ujėrave tė zeza, qė janė paralel nė rrjet. Shumė familje qė kanė mbetur pa ujė u janė drejtuar pikave tė furnizimit pėr tė blerė bidonė. Ata qė nuk kanė mundėsi ta blejnė, u janė drejtuar burimeve nė periferi tė qytetit. Ndėrmarrja e Ujėsjellėsit bėri tė ditur se po punohet me orė tė zgjatura pėr tė riparuar defektin dhe zėvendėsimin e kolektorit tė dėmtuar me njė tjetėr tė ri. “Duhet tė ndėrhyhet pėr tė zgjidhur situatėn, pasi nuk mund ta kalojmė Vitin e Ri pa asnjė pikė ujė. Rrjeti ėshtė i amortizuar dhe po na pėrzihen edhe ujėrat e bardha me tė zezat, duke na vėnė nė rrezik shėndetin. Jemi ankuar disa herė, por askush nuk ka reaguar pėr tė zgjidhur situatėn. Na thonė se nuk ka fonde”, u shpreh njė banore e lagjes “Mangalem”. Nė Drejtorinė e Ujėsjellėsit janė ankuar edhe banorė tė lagjeve tė tjera, qė kanė mbetur pa ujė. Ata kėrkojnė zgjidhjen e situatės para festės sė Vitit tė Ri.

BERAT/ DILAVER XHELILIBurimi: http://www.panorama.com.al/2012/12/29/cahet-kolektori-tri-lagje-te-beratit-pa-uj...
 
IP Logged
 
Pergjigju #200 - 10.01.2013 ne 13:09:51

Ermali  
Moderator
Tirane

Gjinia: male
Postime: 1544
*****
 
Kuēovė, arrestohen 2 punonjės tė ndėrmarrjes sė prodhimit tė naftės

Balkanweb

KUCOVĖ- Policia e Kucovės ka arrestuar sot dy punonjės tė ndėrmarrjes sė prodhimit tė naftės, tė cilėt gjatė natės sė mbrėmshme janė kapur duke vjedhur naftė.

Tė arrestuarit janė Agim Nako, 58 vjeē dhe Filip Papa,56 vjeē.

Sipas policisė ata janė kapur duke vjedhur 1 mijė litra naftė nė ndėrmarrjen e tyre.

Policia shton se vjedhja po kryhej me mjetin me targa BR 3788 B, ndėrsa ėshtė shpallur nė kėrkim drejtuesi i mjetit i larguar nga vendngjarja.

 
IP Logged
 
Pergjigju #201 - 12.02.2013 ne 09:14:59

Erjoni  
Moderator
Kucovar 18 karatesh :)

Postime: 442
*****
 
Ministri turk i Mbrojtjes, vizitė zyrtare nė Tiranė

Shekulli

Ministri turk i Mbrojtjes, Ismet Yilmaz, ka nisur ditėn e sotme njė vizitė zyrtare nė Tiranė. Ky takim zhvillohet nė kuadėr tė bashkėpunimit ushtarak mes Shqipėrisė dhe Turqisė.

Fillimisht, ministri turk u prit nga homologu i tij shqiptar, Arben Imami, me tė cilin pritet tė ketė njė takim dypalėsh gjatė ditės sė sotme.

Nė njė konferencė pėr mediat, Imami vlerėsoi mbėshtetjen e shtetit turk ndaj Shqipėrisė nė fushėn ushtarake si dhe pėr rolin qė ka luajtur ky vend nė paqen dhe stabilitetin e rajonit. Imami theksoi se Turqia do tė mbetet njė partner strategjik pėr vendin tonė edhe nė fushėn ushtarake.

“Turqia ka luajtur njė rol pozitiv nė Ballkan, vlerėsojmė rolin e rėndėsishėm qė ka Turqia pėr stabilitetin nė rajon. E falėnderova homologun pėr udhėzimet qė ka dhėnė pėr pavarėsinė e Kosovės dhe njohjen e kėtij shteti.”

“Ne kemi njė plan bashkėpunimi ushtarak me kėtė vend, realizuar 100% qė nga viti 2009”, tha Ministri shqiptar i Mbrojtjes. Imami nėnvizoi gjithashtu se, dy vendet do tė bashkėpunojnė pėr ndėrtimin e aeroportit tė Kuēovės.

Nga ana tjetėr, ministri i Mbrojtjes sė Turqisė, Yilmaz, tha se ka biseduar me homologun e tij pėr tė gjitha marrėdhėniet mes dy vendeve nė fushėn ushtarake. Ai shtoi se Turqia ėshtė njė vend qė ka treguar dhe tregon interes tė veēantė pėr stabilitetin nė Ballkan.

“Ne duam njė Shqipėri tė fuqishme nė rajon”, tha Yilmaz. Ministri turk do tė pritet edhe nga Presidenti i Reapublikės, Bujar Nishani, gjatė qėndrimit tė tij nė Tiranė.
 
IP Logged
 
Pergjigju #202 - 16.02.2013 ne 11:04:18

Ermali  
Moderator
Tirane

Gjinia: male
Postime: 1544
*****
 
Tjetėr krim i tmerrshėm, dhėndri vret vjehrrin e vjehrrėn, plagos rėndė bashkėshorten

Njė krim nė familje ka ndodhur mėngjesin e sotėm nė qytetin e Kuēovės ku dhėndri ka vrarė me armė vjehrrin dhe vjehrrėn dhe ka plagosur rėndė bashkėshorten e tij.

Mėsohet se autori i krimit, Riza Latifi, menjėherė pas krimit ėshtė larguar nga vendngjarja.

Viktimat janė Rexhep Muēo, 68 vjeē dhe e shoqja e tij, Vasilika Muēo.

Bija e tyre, Engjėllushe Latifi, ėshtė dėrguar me urgjencė nė spital.

Ndėrkohė policia ėshtė vėnė nė ndjekje tė autorit tė krimit dhe po vijon hetimet pėr zbardhjen e plotė tė ngjarjes.

 
IP Logged
 
Pergjigju #203 - 02.03.2013 ne 10:07:57

Olti  
God Member
Jam ketu per Kuēoven

Postime: 656
*****
 
Larguan e strehuan autorin qė vrau vjehrrin e vjehrrėn, dy nė pranga
KUCOVE – Arrestohen nga Policia dy bashkėpunėtorėt e autorit tė masakrės sė ndodhur tri ditė mė parė nė qytetin e Kuēovės. Nė prangat e Policisė kanė rėnė Agim Halili, 35 vjeē dhe Gani Haxhijani, 50 vjeē, ndėrkohė qė autori i masakrės, Riza Latifaj, nuk ėshtė kapur ende. Pas masakrės sė ndodhur nė lagjen “Llukan Prifti” nė qytetin e Kuēovės, ku Riza Latifaj nga fshati Levan i rrethit tė Fierit masakroi nė banesėn e bashkėshortes sė tij vjehrrin dhe vjehrrėn, Rexhep e Vasilika Muēo, pėrkatėsisht 68 dhe 66 vjeē, si dhe plagosi rėndė gruan e tij, Engjėllushen, Policia e Beratit konfirmon se janė arrestuar bashkėpunėtorėt e Latifajt nė kėtė krim makabėr. “Nė pranga kanė rėnė shtetasit Agim Halili, 35 vjeē, nga fshati Dragot i Elbasanit dhe Gani Haxhijani, 50 vjeē, nga fshati Mbrostan i Fierit. Tė dy kėta shtetas kanė strehuar dhe transportuar autorin e vrasjes, Riza Latifaj, pas masakrės qė kreu nė shtėpinė e vjehrrit tė tij”, bėri tė ditur policia. Sipas Policisė, Agim Halili, pas vrasjes e ka transportuar Rizanė me motor nga Kuēova nė fshatin Mbrostan tė Fierit. Aty ai ėshtė strehuar nė banesėn e 50-vjeēarit Gani Haxhijani. Ngjarja e rėndė ndodhi mėngjesin e sė shtunės nė qytetin e Kuēovės, kur Riza Latifaj kishte shkuar pėr t’u pajtuar me bashkėshorten, e cila prej disa muajsh kishte kėrkuar divorcin dhe ishte larguar nga banesa bashkėshortore pėr tė jetuar me prindėrit e saj nė Kuēovė. Pasi nuk ka mundur tė bindė gruan pėr t’u rikthyer me tė, Latifaj ka qėlluar me breshėri automatiku nė drejtim tė prindėrve dhe bashkėshortes. Vjehrri Rexhep Muēo vdiq nė vend, e shoqja pak minuta mė vonė, ndėrsa gruaja e autorit ėshtė nė gjendje tė rėndė nė spital. Pas hetimit tė kryer, bazuar dhe te deklarimet e dėshmitarėve, ėshtė ndjekur rruga dhe mėnyra e arratisė sė autorit.                d.xh

Burimi: http://www.panorama.com.al/2013/02/19/larguan-e-strehuan-autorin-qe-vrau-vjehrri... - See more at: http://www.panorama.com.al/2013/02/19/larguan-e-strehuan-autorin-qe-vrau-vjehrri...
 
IP Logged
 
Pergjigju #204 - 02.03.2013 ne 10:09:14

Olti  
God Member
Jam ketu per Kuēoven

Postime: 656
*****
 
S’pranoi dorėzimin, dhėndri vret veten me thikė nė qafė

Panorama

Vetėvritet dhėndri qė ekzekutoi vjehrrin dhe vjehrrėn dhe plagosi gruan e tij nė Kuēovė 1 javė mė parė.  Riza Latifi nuk ka pranuar t’u vetėdorėzohet forcave tė Policisė dhe RENEA-s, duke qėlluar veten me thikė nė qafė. Ngjarja ndodhi dje nė banesėn e tij, nė Levan tė Fierit.  Policia kishte marrė sinjalizimin nė rrugė operative se i shumėkėrkuari pėr vrasjen e dyfishtė dhe plagosje kishte mbėrritur nė banesėn e tij nė orėt e para tė mėngjesit. Shėrbimet e Policisė kishin vėnė nė survejim banesėn e 58-vjeēarit prej mė shumė se njė jave, pas ngjarjes sė rėndė tė ndodhur nė Kuēovė, ku mbetėn tė vrarė Rexhep Muēo, 67 vjeē dhe bashkėshortja e tij, Vasilika Muēo, 67 vjeēe, si dhe u plagos rėndė vajza e viktimave, Engjėllushe (Muēo) Latifaj, 48 vjeēe. Pasi ėshtė diktuar prania e tė kėrkuarit, Policia e Fierit organizoi dje njė aksion pėr kapjen e tij. Rreth orės 14:00 nisi rrethimi i zonės nga forca tė Policisė sė rendit, por edhe forcat e ndėrhyrjes sė shpejtė tė repartit tė specializuar RENEA. Burime tė Policisė bėnė tė ditur se i kanė bėrė atij thirrje tė dorėzohej pasi ishte i rrethuar dhe se nuk kishte asnjė mundėsi shpėtimi. Por i kėrkuari ka refuzuar tė vetėdorėzohet. Ai ka mbyllur derėn e jashtme tė oborrit dhe mė pas edhe derėn kryesore tė shtėpisė pėrdhese. Forcat e Policisė kanė mbajtur tė rrethuar lagjen dhe banesėn, duke i kėrkuar herė pas here qė ai tė dorėzohej, pasi nė kėtė mėnyrė nuk do tė kishte pasoja. Pėrballė thirrjes, 58-vjeēari Latifi nuk ka pranuar tė dorėzohej. Pas mė shumė se njė orė pritje dhe heshtje nga ana e tė shumėkėrkuarit, Policia dhe RENEA vendosėn tė ndėrhyjnė duke shkallmuar derėn e banesės sė 58-vjeēarit. Por kur janė futur brenda, nė njėrėn nga dhomat gjetėn tė pajetė Riza Latifin, nė mes tė njė pellgu me gjak. Ai kishte qėlluar vetėm me njė mjet mprehės, thikė, e cila iu gjet nė dorėn e djathtė. Burime nga Policia thanė se viktima kishte goditur veten me thikė nė pjesėn e qafės, duke i shkaktuar prerje tė konsiderueshme, ēka mė pas solli edhe vdekjen. Nė vendngjarje mbėrriti edhe grupi i ekspertėve, mjeku ligjor, si dhe pėrfaqėsues tė organit tė akuzės. Pas kėqyrjes paraprake tė kufomės u arrit nė pėrfundimin se Latifaj ishte vetėvrarė me thikė nė qafė. Trupi i pajetė u tėrhoq nga banesa e tij dhe u dėrgua pėr nė morgun e qytetit. Ndėrkaq, Policia nė njė njoftim pėr shtyp, tė shpėrndarė nė orėt e pasdites, bėri tė ditur se “Riza Latifi ka qenė i shpallur nė kėrkim pėr veprėn penale tė ‘vrasjes sė cilėsuar’,si autor i ngjarjes sė ndodhur nė Kuēovė mė datė 16.02.2013, konkretisht i vrasjes sė shtetasve Rexhep Muēo, 67 vjeē, si dhe shtetases Vasilika Muēo, 67 vjeē, si dhe plagosjes sė shtetases Engjėllushe Latifaj 48 vjeē, e cila ndodhet nė gjendje tė rėndė shėndetėsore.
Nėna: S’e dija qė im bir kishte ardhur nė banesė
Nėna e viktimės, Razie Latifi, u shpreh dje se nuk kishte qenė nė dijeni se i biri ishte kthyer nė banesė. Sipas saj, djali jetonte i ndarė, ndėrsa nusja ishte fajtorja pasi ajo i kishte rrėmbyer gjithēka kishte, pėrfshi kėtu edhe ca tė holla. “Dėgjuam zhurma. Kishte rrėmujė. Policia na kishte ardhur aty te rruga, por unė nuk dija asgjė. Pyeta dhe asnjėri nuk mė dha shpjegime. Mendova qė po kontrollonin, por e dija qė djali nuk ishte aty. Dėgjova mbesat e kushėrirat e djalit qė qanin e ulėrinin. Dola tė pyesja ēfarė kishte dhe nė fillim s’mė treguan, por mė pas mė dhanė gjėmėn”, u shpreh Razie Latifi. Sipas saj, i biri kishte braktisur gruan me katėr fėmijė, pasi ishte njohur me Engjėllushen. Por pak kohė para se tė ndodhte vrasja, gruaja iku pa e lajmėruar. “Unė nuk di mė shumė hollėsira, por djali e kėrkoi dhe shkoi nė Kuēovė pėr t’u sqaruar, pasi ajo vetė ishte fajtore. Ky i tha qė pėr tė kishte lėnė fėmijėt dhe gjithė familjen. Gruaja e tij ka nxitur vėllezėrit dhe njerėzit e saj qė ta dhunonin Rizain, ndaj ai nuk ka duruar dot mė dhunėn e tyre dhe kreu krimin e rėndė”, u shpreh mė tej nėna e viktimės.
FIER/ MAJLINDA RAMA


Burimi: http://www.panorama.com.al/2013/02/23/spranoi-dorezimin-dhendri-vret-veten-me-th... - See more at: http://www.panorama.com.al/2013/02/23/spranoi-dorezimin-dhendri-vret-veten-me-th...
 
IP Logged
 
Pergjigju #205 - 18.05.2013 ne 12:16:31

Erjoni  
Moderator
Kucovar 18 karatesh :)

Postime: 442
*****
 
Lirimi nga burgu: Afera e prokurorit, zbardhen pėrgjimet
Gazeta Panorama

Zbardhen pėrgjimet, aferat korruptive nė Prokurorinė e Beratit.

BISEDA PER LEKET
(Nė njė bisedė tė datės 15.3.2013 nė zyrėn e prokurorit E.B. mes tij dhe kallėzuesit A.Ago, prokurori i ka thėnė se ka bėrė punėn e tij nė lidhje me ngjarjen dhe i ka kėrkuar Agos tė largohet pasi kishte punė. Nė vijim, shtetasi A. Ago ka dalė nga zyra e prokurorit dhe ka takuar me shtetasin Eno (Enton). Ai i sugjeron kallėzuesit qė t’i thotė prokurorit pėr vlerėn konkrete tė parave, duke u shprehur “Ik thuaji atij, kėtij, kaq kam e mirupafshim”).
Eno: E ore?
A. Ago: S’tha gjė ai.
Eno: U takove ti?
Ago: Po, di gjė unė ēfarė tė bėj?
Eno: Ik, ik ore. I thashė edhe unė, ēfarė do bėsh i thashė, le tė vijė i ati dhe ta gjejė me atė tė madhin. Po s’i gjete asnjė gjė ti tė atit?
Ago: Jo, s’ēava dot tutje.
Eno: Po mirė kėtij s’i the…
Ago: Kujt?
Eno: Ik thuaji atij, kėtij, kaq kam e mirupafshim.
Ago: Po s’thotė ai qė, qysh t’i them unė?!
Eno: Unė po them kėtij ore.
Ago: Qysh t’i them unė, kaq kam pa thėnė ai qė dua kaq?
Eno: Ore, ai a tė tha ty kaq duhen?
Ago: Po i tha, ai i tha.
Eno: Tashti kėtij i thoshje “o zotėri unė kaq kam, ma bėj nderin mirė, s’ma bėn…”
Ago: T’i vetė prapė unė?
Eno: Epo tashti ai s’do.
Ago: Ė?
Eno: Po ēfarė t’i vesh prapė, shkoi kot prapė. Unė prandaj tė lash vetėm nė zyrė. Ti je i shkathėt pėr kėto punė.
Ago: I vete prapė unė.
Eno: O, mos i shko prapė se nuk tė pret mė ai.
Ago: Pret, pret po dil, dil njė herė thuaji.
Eno: Shkoi pastaj.
BISEDA ME PROKURORIN
(Ago shkon pėrsėri te zyra e prokurorit)
Prokurori: Xhaxhi, vazhdo se kam aq shumė punė, tė lutem shumė, kam aq shumė punė sa as nuk tė pres dot fare.
Ago: Po ēfarė tė bėj unė, aman nė dorė tėnde.
Prok: Xhaxhi, tė lutem shumė, nuk je fare nė dorėn time, unė bėj punėn time e secili bėn punėn e vet, nuk je fare nė dorėn time.
Ago: Po ė, qysh tė veproj unė?!
Prok: O xhaxh, tė lutem shumė se kam shumė punė tashti, sinqerisht.
Ago: Si tė veproj unė, aman nė dorėn tėnde, ēun i ri je.
Prok:  O xhaxhi, kam shumė punė, jam ēun i ri, jam korrekt.
Ago: E di.
Prok: Tė lutem shumė, mė lėr tė punoj, mė lėr tė punoj!
Ago: Po tė veproj ashtu siē ke thėnė?
Prok: Xhaxhi, kam aq shumė punė sa vazhdo!
Ago: Po siē i ke thėnė atij, aman? Ė?
Prok: Nuk del asnjė gjė kėshtu.
Ago: Po mirė, s’ke thėnė gjė?
Prok: Tė lutem shumė vazhdo, se kam shumė punė.
Ago: Mė dėrgoi dhe Sh., kafe, fol vetė, unė nuk erdha se, le qė unė s’tė kam njohur, tė kėrkova dje, nuk tė kam njohur fare.
Prok: Xhaxhi, mos ma merr pėr keq, nuk tė sqaroj dot fare sot, mirė?
“DUHEN 8 MILIONE”
(Pasi ka dalė nga zyra e prokurorit, A.Ago takon Enton Softėn)
Ago: Hiē, asgjė.
Eno: S’i vajte prapė?
Ago: I vajta, s’thotė ai sa do, qysh e tek.
Eno: Ka frikė.
Ago: Po ēfarė t’i bėj?
Eno: Ku di unė, gjeji ndonji atij tė madhit o burr.
Ago: S’ka, ku ka tė madh tashti.
Eno: Ore, vetėm i madhi tė ban punė o A. Ago, tashti Eno ta tha tull. Tė gjitha ai i madhi i pengon, s’i pengon ky i vogli, unė vėrtet e kam shok.
Ago: Ky i madhi kėtu?
Eno: E. Gjeji anėn atij o burr.
Ago: Po ku t’ia gjej aman?
Eno: Po ēfarė do ta lėsh brenda ēunin pėr atė motėr q… ti?
Ago: Ai mė tha mua, fol me Enon, fundja ia ēon ti?
Eno: Ore, pėr t’ia ēuar ia ēoj unė.
Ago: Ja ēon ti, ja q… motrėn?
Eno: Ore, unė kam hallin tėnd se tetė milionė lekė janė shumė lekė.
Ago: Po shumė janė, po ēoji njė herė pak ti atij. Fundja a kėrkoj tetė ai?
Eno: Tetė kėrkoi ai.
Ago: Tetė kėrkoi, po ēoji njė herė sa t’i grumbulloj unė, ia ēon ti?
Eno: T’i bėjmė dhe atė tjetrėn dhe t’i them, ore boti, se unė prandaj tė thashė ty.
Ago: Po ēoja njė herė kėto se ia bėj tė tjerat e ia jap unė.
Eno: Po sa t’i ēojė unė, sa?
Ago: Ēoji nja katėr a pesė milionė.
Eno: Ore, dale t’i them njė herė, boti deri kaq vete, tė flasim me…
Ago: E mirė, thuaji.
Eno: Jo, jo mė mirė tė bėjmė kėtė, t’i them unė, ata sado qė tė shtrėngohen nuk bėjnė dot mė shumė se pesė milionė lekė, mė kupton?
Ago: Nė rregull, jo, jo se thotė ai pastaj kaq dua unė. Nejse, ik konsumoje se i kishe vetėm nė zyrė.
Eno: Tashti nė zyrė ishte ai?
Ago: Po, dhe merrmė nė telefon, erdha sa tė shkoj njė ēikė te dajo t’i ēoj ca gjėra.
Eno: E mirė se flasim.
Ago: E, mė prit mua aty. Ik i thuaj atij se e ke vetėm nė zyrė atė!
Eno: Si t’i them tani bėjnė pesė ata dhe tre t’i bėjnė mė vonė?
Ago: Jo, si ta nxjerrėsh ēunin t’i jep dhe ato tė tjerat thuaji.
Eno: S’ia gjete dot anėn tė madhit o burr?
Ago: Po ku ja gjeta aman, kam lėnė vend, pse tė qas njeri?! Ik se e ke nė zyrė ti.
(Nė njė bisedė tė datės 19.03.2013, mes A. Agos dhe Enton Softės (Eno), gjatė bisedės shtetasi Eno i ka thėnė kallėzuesit A. Ago se ka biseduar me prokurorin pėr mundėsinė e daljes sė djalit tė tij nga burgu. Eno shprehet se prokurori kėrkon tė gjithė sasinė e parave dhe insiston nė kėtė fakt edhe pasi kallėzuesi i thotė se nuk ka mundėsi tė sigurojė gjithė shumėn. Eno i shpjegon shtetasit A. Ago se djali i tij dhe pala tjetėr nė konflikt duhet tė mos ankohen).
Eno: Vajta e llafosa.
Ago: Ė, ēfarė do?
Eno: Hiē, ki parasysh sa kalon dhe mė ashtu bėhen problemet.
……
Eno: I thashė unė, kaq ka nė dorė i thashė unė, kusurin kur tė dali ēuni. Vajti foli me botin, nuk bėhet. O tė tėra tha, o ne s’kemi kėtu, tha po shesim gjė e tė biem nė pazar, e para, e dyta tha ai, nė qoftė se bien dakord kanė ardhur tė dy ata pėr plagosje tė lehtė qė tė mos dhe unė tha do vete nė gjykatė tha qė t’ia ul nga tentativė vrasjeje pėr nė gjykatė t’i kaloj tė dy pėr plagosje tė lehtė.
Ago: Po.
Eno: Nė qoftė se ky, pala tjetėr, do vazhdoj tė ankohet mė mbrapa…
Ago: Nuk ankohet.
Eno: Mikun tėnd tha nga tentativė vrasjeje do tė dėnohet pėr plagosje tė lehtė, e ka me gjobė, pesėqind mijė lekė gjoba. Nė qoftė se ky nuk do ankohet, pa asnjė gjė do dalin tė dy dhe anasjelltas, nė qoftė se ankohet miku jot do tė dėnohet ky, mė kupton?
Ago: Po. Ik i thuaj ia japim ca e tė tjerat ia biem nesėr.
Eno: Ore, ai i do tė tėra njėherėsh them, nuk i do ca nga ca, merr vesh ti?
Ago: Po ku t’i gjej njėherėsh, aman.
Eno: Atė i thashė unė o Ago, unė i thashė, ore kaq bėjnė.
Ago: Nuk po lė vend.
Eno: Po kėrkojnė borxh i thashė unė, nuk po gjejnė dot.
Ago: Ėshtė me borxh ai.
…
Eno: Po s’kam as unė, tė jepja unė e tė ndihmoja, unė jam, kam mbetur pėr veten time, t’i jepja unė dhe vari lesht, kur t’i bėje t’i bėje. Po mirė, gjithė kėta, L. s’njeh asnjė njeri nga kėta tė mėdhenjtė o burr?!
…
Ago: S’e njeh njeri atė tė madhin, di unė?
Eno: I q…. motrėn, tė tėrė ai i mban peng, tė tėrė ai i madhi.
…
Ago: Po mirė, t’i jap ato qė kam sot i thuaj ti.
Eno: Atė i thashė, ai thotė, i duam tė tėra njėsh, ky qė i vajte ti nė zyrė.
Ago: Po tre do mbeten, do t’i jap unė. Po hyre ti garant!
Eno: Po hyra garant, por…
Ago: Po t’i jap unė, t’i japim ato sot.
Eno: O A. Ago, po merr vesh ti tashti ēfarė thonė ata?
Ago: Vemi ia ēojmė ato qė kemi.
Eno: Jo, s’i do, i do njėsh o burr.
 
IP Logged
 
Pergjigju #206 - 18.05.2013 ne 12:22:09

Erjoni  
Moderator
Kucovar 18 karatesh :)

Postime: 442
*****
 
Lirimi i “vrasėsit”, hetim prokurorit e dy avokatėve

Panorama

Njė prokuror i Beratit dhe dy avokatė janė persona ndaj tė cilėve zhvillohen hetime nė lidhje me tratativat qė kanė bėrė pėr lirimin nga burgu tė njė personi tė arrestuar pėr “vrasje tė mbetur nė tentativė”. Lajmi konfirmohet nga vendimi i Gjykatės sė Tiranės, e cila la nė arrest me burg pa afat ishshefin e Rendit tė Kuēovės, Enton Softa, qė u arrestua nė flagrancė mė 9 maj 2013, pasi kėrkoi 800 mijė lekė tė rinj nga babai i njė tė arrestuari. Nė vendimin e Gjykatės sė Tiranės, qė mban datėn 9 maj 2013, sqarohet se hetimi kishte nisur fillimisht mbi bazėn e dyshimeve se prokurori E.B. po komunikonte direkt me shtetasin Agim Ago, babai i personit tė arrestuar nė qytetin e Beratit pėr akuzėn e vrasjes sė mbetur nė tentativė. Nė vendim thuhet se ndėrkohė qė ka negociuar me babain e tė arrestuarit, prokurori nuk ka shprehur ndonjė kėrkesė pėr pėrfitim. Megjithatė, ai ka diskutuar me babain e tė arrestuarit pėr lehtėsimin e akuzės sė djalit, nga vrasje e mbetur nė tentativė nė plagosje. Gjykata e Tiranės nė vendimin e saj shprehet se prokurori i Beratit i ka rekomanduar babait tė personit tė arrestuar qė “pėr tė tjerat gjėra” tė fliste me shtetasin Enton Softa, me detyrė shef i Rendit pranė Komisariatit tė Policisė Kuēovė. Agim Ago, babai i tė arrestuarit me iniciale L.Ago, ka hyrė nė kontakt me shefin e Rendit tė Kuēovės dhe ka biseduar disa herė me tė, si verbalisht, ashtu edhe nė telefon, nė lidhje me lirimin e djalit. Pas arrestimit me akuzėn e vrasjes sė mbetur nė tentativė, Prokuroria ka kėrkuar masė me afat, 15 ditė burg, derisa tė pėrfundonte raporti mjekoligjor pėr tė parė dėmtimet qė kishte marrė personi qė ishte goditur me thikė. I riu ishte vėnė nė pranga pas njė ngjarjeje tė dhunshme nė Berat, ku kishte qėlluar me thikė njė shtetas tjetėr. Sipas vendimit tė Gjykatės, nė kėtė fazė, teksa pritej dalja e raportit mjekoligjor, prokurori i Beratit sė bashku me dy avokatė, pėrfaqėsuesit respektivė tė palėve, diskutojnė nė lidhje me zgjidhjen e ēėshtjes. Prokurori dyshohet se i ka rekomanduar babait tė personit tė arrestuar qė “tė rregullonte punėt edhe me palėn tjetėr”, duke kėrkuar pajtim mes personave nė konflikt dhe tėrheqje tė kallėzimit penal me argumentin se kjo do ta lehtėsonte pozitėn e tė pandehurit. Ndėrkohė dy avokatėt sė bashku me shefin e Rendit kanė diskutuar se babai i tė arrestuarit kishte mbledhur vetėm 300 mijė lekė tė rinj nga 800 mijė lekė tė rinj qė kėrkoheshin, por ishte i gatshėm tė jepte njė makinė me vlerė 5-6 milionė lekė. Pas kėsaj “oferte” nga babai i tė arrestuarit, pėrgjigja ka qenė se duheshin para nė dorė, pasi personat qė do t’i merrnin kishin disa borxhe nė banka dhe u duheshin para. Pėr gjithė ngjarjen qė ka ndodhur mėsohet se Prokuroria ėshtė duke hetuar punonjėsin e saj nė Berat, si dhe dy avokatėt. Kėta tė fundit po hetohen pėr ushtrim tė ndikimit tė paligjshėm, ndėrsa organi i akuzės ka kėrkuar tė njihet edhe me dosjen e personit tė arrestuar pėr vrasje tė mbetur nė tentativė. I arrestuari mėsohet se ėshtė lėnė i lirė pas masės 15 ditė burg, por vendimi ėshtė dhėnė nga gjykata me “zėvendėsim mase sigurimi”, duke mos u kėrkuar lirimi nga prokurori.
TRAZHGIM SOKOLAJ
 
IP Logged
 
Pergjigju #207 - 19.06.2013 ne 09:11:29

Erjoni  
Moderator
Kucovar 18 karatesh :)

Postime: 442
*****
 

I vret delet dhe plagos bariun, arrestohet 40 vjeēari

Gazeta Dita


Njė 40-vjeēar nga Berati ėshtė vėnė nė pranga pėr tentativė vrasjeje. Guxim Sefer   Xhamxhiu, 40 vjeē, banues  nė  Fermė Partizani, Kuēovė, i padėnuar mė parė ka plagosur me armė shtetasin I. B, 55 vjeē. Sipas policisė sė Beratit, ngjarja ka ndodhur nė vendin e quajtur  “Rreth Tapi”, ku 40-vjeēari Xhamxhiu ka vrarė katėr dele dhe ka tentuar t’i djegė kasollen e bagėtive 55-vjeēarit, tė cilin mė pas e ka plagosur nė gju. I plagosur ėshtė dėrguar nė Spitalin Ushtarak pėr mjekim tė specializuar, ndėrsa policia ka vėnė nė pranga agresorin me akuzat “Vrasje me dashje  e mbetur nė tentativė”, “ Shkatėrrim i pronės me mjete tė tjera” dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armėve dhe municionit luftarak”.
 
IP Logged
 
Pergjigju #208 - 26.08.2013 ne 16:46:25

Erjoni  
Moderator
Kucovar 18 karatesh :)

Postime: 442
*****
 
Kuēovė, gjykata: Prona t’u kthehet ish-pronarėve, banorėt pengojnė Pėrmbarimin

Gazeta Dita

Sėrish tensione gjatė punės sė pėrmbaruesve privatė. Mėngjesin e tė hėnės lirimi i njė objekti banimi nė lagjen nr.1 nė Kuēovė ėshtė kthyer nė pėrplasje fizike mes pėrmbaruesve privatė dhe banorėve. Pėrmbarimi me njė urdhėr gjykate kėrkoi lirimin e godinės, me qėllimin kthimin e saj ish-pronarėve dhe zbatimin e vendimit.

Nga ana tjetėr 20 familjet qė prej vitesh jetojnė nė kėtė godinė, kundėrshtuan vendimin dhe paralajmėruan se nuk pranojnė tė nxirren nga banesat e tyre.

Nė mbėshtetje tė Pėrmbarimit shkuan forcat e policisė sė Kuēovės, por banorėt bllokuan rrugėn dhe nuk lejuan  Pėrmbarimin tė ekzekutonte vendimin. Pėr kėtė arsye ekzekutimi i vendimit u shty pėr nė datėn 6 shtator.
 
IP Logged
 
Pergjigju #209 - 02.09.2013 ne 13:32:38

Olti  
God Member
Jam ketu per Kuēoven

Postime: 656
*****
 
Kuēovė, arrestohet 50-vjeēari,e denoncon kunata pėr dhunė


KUĒOVE - Dhuna nė familje ka vėnė sėrishtė njė person nė pranga nė Berat, ndėrkohė qė viktimė e saj kėtė herė ka ngelur njė grua 40-vjeēare, e cila ėshtė dhunuar fizikisht nga kunati i saj.

Burime zyrtare tė Drejtorisė sė Policisė sė Qarkut tė Beratit bėjnė me dije se u bė arrestimi i Sulo Przeshtės, 50 vjeē, lindur dhe banues nė qytetin e Kuēovės. Arrestimi i tij, sipas burimeve tė policisė, u bė pas kallėzimit tė bėrė nga 40-vjeēarja V.B, banuese nė fshatin Tapi tė Kuēovės.

Nė kėtė denoncim ajo ka akuzuar kunatin e saj pėr ushtrim dhune nė familje pas grindjeve tė herė pas hershme mes tyre. Menjėherė pas marrjes sė kėtij denoncimi, policia arrestoi 50-vjeēarin, ndėrkohė qė po punohet pėr tė zbardhur motivet e plota tė kėsaj ngjarje.

Redaksia online - See more at: http://www.shqiptarja.com/Aktualitet/2731/kucove-arrestohet-50-vjecari-e-denonco...
 
IP Logged
 
Faqet: 1 ... 12 13 14 15 16